Powietrzne pompy ciepła split
Pompa ciepła typu split – co to jest?
Pompy ciepła typu split składają się z dwóch oddzielnych jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej. Wewnętrzna jednostka zawiera elementy hydrauliczne takie jak naczynie przeponowe, wymiennik płytowy i pompę cyrkulacyjną, podczas gdy jednostka zewnętrzna zawiera elementy układu chłodniczego, takie jak parownik, zawór rozprężny i sprężarkę.
Jak sama nazwa wskazuje, jednostka wewnętrzna jest montowana wewnątrz budynku, a zewnętrzna na zewnątrz. Obie części urządzenia są połączone rurami, które przesyłają między nimi czynnik chłodniczy.
Pompa typu split to w ofercie Immergas pompy z rodziny Magis PRO V2 o mocy od 4 do 16 kW.
Dowiedz się więcej z artykuł:
Pompa ciepła split – zasady działania
Co do zasady wszystkie pompy ciepła typu powietrze-woda działają w ten sam sposób – split różni się od nich tylko budową. Urządzenie pobiera energię aerotermalną, czyli tę pochodzącą z powietrza zewnętrznego, które jest ogrzewane promieniowaniem słonecznym.
Jednostki splitowej pompy ciepła są połączone rurami chłodniczymi, przez które przepływa czynnik chłodniczy R32 lub R410a. Ten czynnik charakteryzuje się właściwością parowania w niższych temperaturach, co eliminuje ryzyko zamrożenia w trakcie zimy i uszkodzenia pompy ciepła.
Pracujące urządzenie pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego. Powietrze przepływa przez parownik, w którym oddaje energię do czynnika chłodniczego przepływającego między jednostkami. Schłodzone powietrze opuszcza system. W tym samym czasie czynnik chłodniczy jest podgrzewany do temperatury wrzenia i zmienia stan skupienia na gazowy, ale nie jest jeszcze bardzo gorący, bo temperatura wrzenia czynnika jest bardzo niska.
Następnie gaz przekazywany jest na sprężarkę, która jest zasilana energią elektryczną. Dzięki temu ciśnienie i temperatura substancji szybko rosną. Gorąca czynnik trafia do skraplacza, czyli urządzenia do przekazywania ciepła, które dostarcza ciepło do systemu grzewczego budynku, a mianowicie do krążącej w nim wody, powodując wzrost jej temperatury. Dzięki pompie obiegowej gorąca woda przesyła ciepło do grzejników, ogrzewania podłogowego czy zasobnika ciepłej wody
Ponieważ czynnik oddaje ciepło w skraplaczu, jego temperatura spada, powracając do swojej pierwotnej, ciekłej postaci. Następnie trafia na zawór rozprężny, gdzie ciśnienie i temperatura zostają obniżone, aby w końcu wrócić do parownika, czyli pierwszego elementu całego cyklu, i cały proces rozpoczyna się na nowo.
Czym różni się pompa ciepła split od monoblok?
Jak sama nazwa wskazuje pompy typu split i monoblok różnią się ilością jednostek. Mono to pojedyncza jednostka, split to dwie jednostki. Pompy te różnią się również sposobem montażu. Do instalacji pompy ciepła typu split potrzebne są uprawnienia F-gaz. Ma to związek z faktem, że instalator musi wykonać część instalacji chłodniczej. W przypadku pomp typu monoblok nie ma żadnego ryzyka popełnienia błędu instalacyjnego, ponieważ układ chłodniczy jest hermetycznie zamknięty wewnątrz obudowy i nie budzi ryzyka wycieku.
Pompy split muszą zostać zamontowane w dwóch miejscach, na wewnątrz i zewnątrz budynku. Jednostka wewnętrzna nie jest duża i zmieści się w zwykłej kotłowni, co nie zmienia faktu, że należy wygospodarować na nią odpowiednią ilość miejsca. Przy wyborze miejsca instalacji należy zwrócić uwagę na odległość pomiędzy jednostkami. Zwykle zaleca się montaż do 10 metrów.
Pompa ciepła split czy monoblok?
Pompy ciepła monoblok wyposażone są w kompletny i szczelnie zamknięty system chłodniczy, co minimalizuje błędy montażu i zapewnia znacznie większe bezpieczeństwo w porównaniu z innymi rozwiązaniami. Ryzyko wycieków jest praktycznie zerowe. W przypadku braku zasilania, woda w systemie może zamarzać, jednak jest to niewielkie ryzyko. W przypadku tej pompy oszczędzamy miejsce. Jedna jednostka, montowana na zewnątrz, czyni tę pompę dobrym wyborem dla osób, które nie mają miejsca na jednostkę wewnętrzną.
W przypadku pompy ciepła split nie ma ryzyka zamarznięcia wody w przypadku braku energii elektrycznej, bo cały układ hydrauliczny znajduje się w jednostce wewnętrznej. Wymiana pomiędzy jednostką zewnętrzną i wewnętrzną czynnika roboczego zachodzi poprzez rury, a układ nie jest zamknięty. Podczas instalacji należy zadbać o szczelność instalacji grzewczej.
Zarówno jedne jak i drugie pompy wymagają regularnego serwisowania. Pozwala to na utrzymanie 5. gwarancji i są gwarancją prawidłowej pracy pompy.
W wyborze typu pompy do ogrzewania budynków i przygotowywania ciepłej wody użytkowej powinien pomóc nam wykwalifikowany instalator, który sprawdzi zapotrzebowanie na ciepło, nasze preferencje cieplne i doradzi, jak poradzić sobie ze startami energii. Można zamówić również audyt energetyczny, który dokładnie sprawdzi jakie prace modernizacyjne potrzebne są, aby nasze ogrzewanie było wydajne i ekonomiczne. Warto dodać, że modernizacja i montaż pomp ciepła marki Immergas objęte są dofinansowaniami rządowymi, jak: Mój prąd, Czyste Powietrze czy Moje Ciepło.
Jak przygotować dom do instalacji powietrznej pompy ciepła split?
Termomodernizacja może być wyzwaniem dla kotłowni i jej właścicieli, ponieważ zazwyczaj wszystkie istniejące elementy (m.in kocioł z zasobnikiem c.w.u, pompy, zawory itp.) muszą być zdemontowane i zutylizowane.
W przypadku modernizacji, gdy chcemy wymienić kocioł z podajnikiem na pompę typu split oraz monoblok, zazwyczaj nie ma problemu z miejscem, ponieważ pompa i osprzęt zajmują mniej miejsca niż sam kocioł. Do takiej modernizacji potrzebne jest zazwyczaj od 2 do 3 metrów kwadratowych.
Z kolei, w przypadku zmiany z kotła gazowego, musimy skonsultować z instalatorem miejsce, który oceni, czy wszystko się zmieści. Ważne jest, aby jednostkę zewnętrzną zlokalizować możliwie blisko kotłowni, co ułatwi montaż i ograniczy ilość niezbędnych przeróbek.
Po modernizacji w pomieszczeniu będą znajdować się trzy urządzenia: jednostka wewnętrzna wisząca na ścianie, zbiornik c.w.u (bojlera) oraz bufora/sprzęgła.
Bezpłatna gwarancja 5 lat i uruchomienie! Sprawdź, jakie są warunki!
Wszystkie produkty Immergas objęte są obowiązkową 2-letnią gwarancją.
Istnieje jednak możliwość bezpłatnego wydłużenia jej do 5 lat, wystarczy:
- zarejestrować zakupione urządzenie,
- wykonywać coroczne (odpłatne) przeglądy,
a gwarancja zostanie utrzymana do 5 lat, licząc od daty uruchomienia.
Pierwsze uruchomienie również bezpłatne.
Usługa uruchomienia jest również pokrywana przez Immergas. Po stronie użytkownika będzie jedynie uregulowanie należności za dojazd serwisanta oraz ewentualne dodatkowe usługi, które serwisant będzie musiał wykonać, aby uruchomić urządzenie.
Zalety pomp ciepła typu split
Oszczędność
Pompy ciepła to oszczędne urządzenia, które dzięki zaawansowanej technologii pozwalają na ogrzewanie domu w bardzo ekonomiczny sposób. Tutaj należy przytoczyć współczynnik COP, który określa stosunek pobranej energii elektrycznej do wytworzonej energii cieplnej – im wyższa wartość COP, tym mniej prądu pompa zużyje do uzyskania ciepła. I właśnie ten wysoki COP dla Magis PRO oraz Magis M na poziomie do 5,20 wskazuje, że ogrzewanie pompą ciepła Immergas będzie się opłacało. Jeśli dodatkowo zastosujemy w naszej instalacji fotowoltaikę, powstanie system o bardzo niskich kosztach.
Ekologia
Pompy ciepła do działania wykorzystują energię odnawialną. Dzięki czemu są przyjazne dla środowiska. Zaawansowana technologia umieszczona w hybrydowych pompach pozwala na wydajnie i efektywnie wykorzystywać paliwo potrzebne do produkcji energii cieplnej i ciepłej wody użytkowej.
Wydajność
Pompy ciepła pracują efektywnie nawet w bardzo niskich temperaturach zewnętrznych, dzięki temu nie musimy martwić się, że będzie nam zimno. Kluczowy jest dobór właściwej mocy pompy ciepła do zapotrzebowania budynku, dlatego warto ten dobór zlecić fachowcom.
Klimakonwektor
W pompach ciepła zastosowano funkcję efektywnego chłodzenia, co sprawia, że pompy ciepła mogą być wykorzystywane podobnie jak klimatyzacja. Jeśli chcemy efektywnie używać tej funkcji w gorące dni warto zastanowić się nad montażem klimakonwektorów, które są świetnym odbiornikiem ciepła/zimna generowanym przez pompę ciepła.
Dofinasowania
Osoby, które zdecydują się na pompę ciepła, mogą liczyć na dofinansowanie w ramach jednego z dwóch programów: Moje Ciepło lub Czyste Powietrze. Koszt zakupu pompy ciepła wiąże się z koniecznością poniesienia sporych wydatków, dlatego uzyskanie dotacji, może być kluczowe w podjęciu ostatecznej decyzji o zakupie.