Powietrzne pompy ciepła monoblok
Pompa ciepła typu monoblok – co to znaczy?
Pompa ciepła typu monoblok składa się z jednej jednostki, którą montuje się na zewnątrz budynku. Monoblok działa na takiej samej zasadzie jak pompa ciepła typu split. Różnią się jedynie konstrukcją. Cały proces ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej zachodzi w jednej jednostce, czyli układ chłodniczy oraz hydrauliczny znajdują się w jednej obudowie. Pompa ciepła monoblok jest fabrycznie napełniona czynnikiem chłodniczym, a za jej szczelność odpowiada producent. Dzięki temu do jej montażu nie są wymagane uprawnienia F-gaz.
Kiedy pompa ciepła monoblok a kiedy split?
Pompy ciepła typu monoblok są wyposażone w kompletny i szczelny system chłodniczy, co minimalizuje błędy montażowe i zapewnia bezpieczeństwo. Ryzyko wycieku jest praktycznie niemożliwe. W sytuacji braku prądu istnieje niewielkie ryzyko zamrożenia wody w systemie, dlatego należy odpowiednio zabezpieczyć pompę przed zamarznięciem.
Tego typu pompa zajmuje niewiele miejsca, co jest plusem dla osób, które nie posiadają odpowiedniego miejsca na zewnętrzną jednostkę.
Główna różnica między pompą ciepła typu monoblok a pompą typu split leży w ich budowie oraz sposobie montażu. W przypadku pompy ciepła split – układ chłodniczy podzielony jest na dwie jednostki połączone rurami, w których krąży czynnik chłodniczy – w związku z tym Instalator dokonujący montażu powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje (uprawnienia F-gaz), które nie są wymagane w przypadku pomp ciepła monoblok.
Zarówno jedne jak i drugie pompy wymagają regularnego serwisowania. Pozwala to na utrzymanie 5. gwarancji, a także zapewnią długotrwałą sprawność urządzenia.
W celu dobrania odpowiedniej pompy do ogrzewania budynków zarówno, jeśli chodzi o moc jak i o typ, warto skorzystać z usług specjalisty- instalatora, który zanalizuje nasze preferencje i zapotrzebowanie na ciepło oraz doradzi, jak wykorzystać energię w sposób efektywny. Przydatne może być również zamówienie audytu energetycznego, który pomoże zidentyfikować potrzebne prace modernizacyjne i optymalizować koszty. Warto zwrócić uwagę, że pompy ciepła marki Immergas objęte są rządowymi dopłatami z programów takich jak: Mój prąd, Czyste Powietrze czy Moje Ciepło.
Pompa ciepła monoblok – gdzie zamontować?
Pompa ciepła monoblok składa się z jednej jednostki montowanej na zewnątrz, dlatego też wybór miejsca jej montażu jest ważny z kilku aspektów. Po pierwsze, gdy wybieramy miejsce montażu, musimy zapewnić pompie ciepła przestrzeń dookoła urządzenia. Pamiętajmy, że zarówno przy instalacji jak i później przy serwisie pompy instalator i serwisant musi mieć dostęp do pompy, aby móc wykonać wszystkie czynności. Kolejnym aspektem jest odpowiednia cyrkulacja powietrza jako źródła energii w pompach ciepła typu powietrze – woda. Aby urządzenie mogło pracować prawidłowo, musi swobodnie zasysać określona ilość świeżego powietrza i wyrzucać je po odebraniu od niego energii cieplnej. Na koniec, choć to niemniej ważna sprawa, wybór miejsca montażu należy skonsultować z inwestorem. Miejsce, gdzie będzie pracowała codziennie pompa ciepła, nie może wpływać na komfort i potrzeby użytkowników. Pompa pracujące tuż pod oknem sypialni nie każdemu przypadnie do gustu.
Czy pompa ciepła monoblok może zamarznąć?
W przypadku pomp ciepła typu monoblok, z racji konstrukcji tych urządzeń, większych wpływ na nie mają warunki atmosferyczne. Mimo iż średnie temperatury zewnętrzne sezonu grzewczego oscylują około 3 st. C t, nie możemy zapominać o tych najbardziej mroźnych dniach. Na taką ewentualność trzeba przygotować naszą pompę, aby uchronić ją przed ewentualnym zamarzaniem. Przy pompie monoblok podczas instalacji można wykonać tzw. układ pośredni z dodatkowym wymiennikiem ciepła i pompą obiegową. Część instalacji znajdująca się na zewnątrz, można wtedy napełnić płynem niezamarzanym (roztwór wody z glikolem), a resztę instalacji znajdującej się już w budynku, wodą. Innym sposobem może być zastosowanie zaworów upustowych, które również mogą chronić pompę przed wpływem ujemnych temperatur. Można również całą instalację napełnić roztworem wody z glikolem, lecz nie jest to bardzo popularne rozwiązanie.
Bezpłatna gwarancja 5 lat i uruchomienie! Sprawdź, jakie są warunki!
Wszystkie produkty Immergas objęte są obowiązkową 2-letnią gwarancją.
Istnieje jednak możliwość bezpłatnego wydłużenia jej do 5 lat, wystarczy:
- zarejestrować zakupione urządzenie,
- wykonywać coroczne (odpłatne) przeglądy,
a gwarancja zostanie utrzymana do 5 lat, licząc od daty uruchomienia.
Pierwsze uruchomienie również bezpłatne.
Usługa uruchomienia jest również pokrywana przez Immergas. Po stronie użytkownika będzie jedynie uregulowanie należności za dojazd serwisanta oraz ewentualne dodatkowe usługi, które serwisant będzie musiał wykonać, aby uruchomić urządzenie.
Zalety pomp ciepła
Oszczędność
Pompy ciepła to oszczędne urządzenia, które dzięki zaawansowanej technologii pozwalają na ogrzewanie domu w bardzo ekonomiczny sposób. Tutaj należy przytoczyć współczynnik COP, który określa stosunek pobranej energii elektrycznej do wytworzonej energii cieplnej – im wyższa wartość COP, tym mniej prądu pompa zużyje do uzyskania ciepła. I właśnie ten wysoki COP dla Magis PRO oraz Magis M na poziomie do 5,20 wskazuje, że ogrzewanie pompą ciepła Immergas będzie się opłacało. Jeśli dodatkowo zastosujemy w naszej instalacji fotowoltaikę, powstanie system o bardzo niskich kosztach.
Ekologia
Pompy ciepła do działania wykorzystują energię odnawialną. Dzięki czemu są przyjazne dla środowiska. Zaawansowana technologia umieszczona w hybrydowych pompach pozwala na wydajnie i efektywnie wykorzystywać paliwo potrzebne do produkcji energii cieplnej i ciepłej wody użytkowej.
Wydajność
Pompy ciepła pracują efektywnie nawet w bardzo niskich temperaturach zewnętrznych, dzięki temu nie musimy martwić się, że będzie nam zimno. Kluczowy jest dobór właściwej mocy pompy ciepła do zapotrzebowania budynku, dlatego warto ten dobór zlecić fachowcom.
Klimakonwektor
W pompach ciepła zastosowano funkcję efektywnego chłodzenia, co sprawia, że pompy ciepła mogą być wykorzystywane podobnie jak klimatyzacja. Jeśli chcemy efektywnie używać tej funkcji w gorące dni warto zastanowić się nad montażem klimakonwektorów, które są świetnym odbiornikiem ciepła/zimna generowanym przez pompę ciepła.
Dofinasowania
Osoby, które zdecydują się na pompę ciepła, mogą liczyć na dofinansowanie w ramach jednego z dwóch programów: Moje Ciepło lub Czyste Powietrze. Koszt zakupu pompy ciepła wiąże się z koniecznością poniesienia sporych wydatków, dlatego uzyskanie dotacji, może być kluczowe w podjęciu ostatecznej decyzji o zakupie.