Wszystko, co musisz wiedzieć o kotłach kondensacyjnych.
Kotły kondensacyjne – wydajne i ekonomiczne źródło ogrzewania.
Szeroka oferta pozwoli wybrać kocioł najbardziej odpowiedni do potrzeb mieszkańców i budynków.
Co to jest kondensacja?
Kondensacja to zjawisko fizyczne, w którym gaz zmienia się w ciecz. W kotłach kondensacyjnych oprócz ciepła ze spalania paliwa, czyli gazu zachodzi dodatkowo proces kondensacji. Pod wpływem wysokiej temperatury para wodna, zawarta w spalinach skrapla się na ścianach wymiennika. W procesie skraplania wytwarzana jest energia, która jest dodatkowo wykorzystana przez kocioł do efektywniejszej pracy. Bez kondensacji, czyli np. w kotłach tradycyjnych, energia powstała przy odparowaniu spalin jest wyrzucana do komina i bezpowrotnie stracona. Dlatego kotły kondensacyjne, choć droższe w zakupie, są znacznie tańsze w użytkowaniu.
Rodzaje kotłów kondensacyjnych
Główny podział kotłów to kotły jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. We wszystkich kotłach centralne ogrzewanie realizowane jest w ten sam sposób, różnić się będą sposobem przygotowania ciepłej wody użytkowej.
W kotłach jednofunkcyjnych ogrzewana jest woda w instalacji centralnego ogrzewania, czyli woda płynąca dalej do grzejników czy podłogówki. Aby kocioł jednofunkcyjny wyprodukował ciepłą wodę użytkową, potrzebny jest w instalacji zbiornik, czyli zasobnik ciepłej wody użytkowej, w którym podgrzana woda będzie magazynowana. Kotły jednofunkcyjne to kotły wiszące, o małych gabarytach. Jeśli jednak chcemy, produkować za pomocą kotła również ciepłą wodę będziemy musieli znaleźć miejsce na zasobnik.
Kotły dwufunkcyjne można podzielić na 2 grupy: przepływowe oraz te z wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Kotły przepływowe jak sama nazwa sugeruje przygotowują ciepłą wodę w przepływie – czyli zimna woda z instalacji wpływa do kotła, tam jest ogrzewana, a następnie trafia do kranów czy pryszniców. W kotłach dwufunkcyjnych z wbudowanym zasobnikiem c.w.u. nie ma konieczności dokładania oddzielnego zasobnika, gdyż taki zasobnik znajduje się w kotle. Kotły dwufunkcyjne można dodatkowo podzielić na wiszące i stojące. O tym decyduje moc grzewcza urządzenia czy wielkość wbudowanego zasobnika. Kotły z zasobnikami o pojemności do 54 litrów wieszamy na ścianie, powyżej mamy już do czynienia z kotłami stojącymi, które wyglądem przypominają lodówkę.
Jak wybrać kocioł kondensacyjny?
Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań:
- Do czego będzie służył nam kocioł?
- Czy tylko do ogrzania domu czy też do produkcji ciepłej wody użytkowej?
- Ile miejsca mamy na jego montaż?
- Jaka powinna być moc kotła, aby wydajnie i oszczędnie ogrzać dom i wodę?
O ile pierwsze dwa pytania są raczej proste, bo ciepła woda potrzebna jest w każdym domu i może się wydawać, że nie jest kluczowe, o tyle kolejne zdeterminują wybór urządzenia. W mieszkaniach, np. w kamienicach na pewno warto wybrać kocioł dwufunkcyjny przepływowy lub z wbudowanym zasobnikiem, jeśli jednak mamy kotłownię, możemy spokojnie wybierać spośród całej gamy dostępnych kotłów.
W kolejnym kroku przy wyborze kotła należy określić jego moc. Tutaj zadanie jest znacznie łatwiejsze niż w wypadku pomp ciepła. Nie musimy w punkt określić mocy kotła. Kotły z oferty Immergas pracują w szerokim zakresie modulacji mocy, dzięki czemu jesteśmy w stanie dopasować ich pracę do naszych potrzeb i wymagań budynku. Nie znaczy to jednak, że możemy zainstalować pierwszy lepszy kocioł. Warto zwrócić się do fachowca, bo wpływ na wybór kotła mają takie rzeczy, jak: kubatura pomieszczeń, stan izolacji budynku czy stolarki okiennej, ilość osób, ilość łazienek, czy mamy wannę czy prysznic, a może jednak jacuzzi.
Ciesz się miękką wodą
Jak skutecznie chronić instalację i wydłużyć jej żywotność?
Instalacje centralnego ogrzewania odpowiednio zabezpieczone będą dłużej sprawne, a urządzenia będą pracować wydajniej i efektywniej. Największym zagrożeniem dla instalacji jest kamień oraz wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, jak np. drobinki żelaza.
Możemy skutecznie chronić instalację, stosując odpowiednie urządzenia.
Zmiękczacz wody Immersoft w skuteczny sposób zmniejsza stopień twardości wody. To proste w montażu urządzenie jest właściwie bezobsługowe. Niewielkie gabaryty urządzenia umożliwią montaż np. w kuchennej szafce. Skutecznie jednak pomoże pozbyć się problemów, które powoduje zbyt twarda woda w domu. Przede wszystkim ochroni instalację przed kamieniem, ale również:
- wydłuży żywotność sprzętu AGD. Odkładający się kamień ma również negatywny wpływ na pralki, zmywarki i inne urządzenia, które mają kontakt z wodą;
- znacznie zmniejszy zużycie środków czystości i kosmetyków, które gorzej rozpuszczają się w twardej wodzie;
- poprawi kondycję skóry i włosów. Twarda woda wysusza je, a dodatkowo wymaga stosowania większej ilości kosmetyków;
- poprawi smak przygotowanych potraw i napojów;
- sprawi, że naczynia po myciu będą bardziej błyszczące i pozbawione zacieków, a w łazience i kuchni nie znajdziemy nieestetycznych zacieków.
Filtr magnetyczny CleanWater chroni instalacje centralnego ogrzewania przed osadami i wszelkiego rodzaju drobinkami żelaza. Filtr nie wymaga dodatkowej obsługi, pracuje podczas zwykłego działania urządzenia.
Bezpłatna gwarancja 2+3 i uruchomienie! Sprawdź, jakie są warunki!
Wszystkie produkty Immergas objęte są obowiązkową 2-letnią gwarancją.
Istnieje jednak możliwość bezpłatnego wydłużenia jej do 5 lat, wystarczy:
- zarejestrować zakupione urządzenie,
- wykonywać coroczne (odpłatne) przeglądy,
a gwarancja zostanie utrzymana do 5 lat, licząc od daty uruchomienia.
Pierwsze uruchomienie również bezpłatne.
Usługa uruchomienia jest również pokrywana przez Immergas. Po stronie użytkownika będzie jedynie uregulowanie należności za dojazd serwisanta oraz ewentualne dodatkowe usługi, które serwisant będzie musiał wykonać, aby uruchomić urządzenie.
Zalety kotłów kondensacyjnych
Wydajność
Kotły kondensacyjne to niewątpliwie jedne z najbardziej wydajnych urządzeń grzewczych. Nie wymagają gromadzenia opałów, działają praktycznie bezobsługowo. Ich jedynym ograniczeniem jest konieczność dostarczenia im do pracy gazu i instalacji komina do wyprowadzenia spalin.
Ekologia
Kotły kondensacyjne zdecydowanie są bardziej przyjazne dla środowiska, gdyż podczas spalania wytwarzają dużo mniej substancji szkodliwych niż np. kotły węglowe. Wybór tych urządzeń to bezsprzecznie kompromis pomiędzy tym co ekologiczne, a tym co praktyczne.
Szeroka oferta, wiele modeli
Kotły kondensacyjne to urządzenia z długą tradycją zastosowania. Ich wysoka popularność doprowadziła do powstania bardzo rozbudowanej gamy. Wybierając kotły z oferty Immergas można z powodzeniem zaspokoić potrzeby mieszkań małych, duży i ogromnych, a przede wszystkim wymagania ludzi, bez względu na liczbę zamieszkującą budynek.