Zmiękczenie zbyt twardej wody w domu wpłynie korzystnie między innymi na instalację grzewczą, sprzęt AGD i armaturę, a nawet zużycie środków czyszczących. Sprawdź, jak działa zmiękczacz wody i czy warto zainwestować w to urządzenie. Podpowiadamy też jaki zmiękczacz wody wybrać do domu jednorodzinnego i co warto wiedzieć przed zakupem.
Czym jest zmiękczacz wody i czy warto go kupić?
Zmiękczacz wody w skuteczny sposób zmniejsza stopień twardości wody. Urządzenie pomoże więc pozbyć się problemów, które powoduje zbyt twarda woda w domu. Nie tylko ograniczy powstawanie nieestetycznych i trudnych do usunięcia śladów kamienia w łazience i kuchni, lecz także może:
- Zmniejszyć koszty ogrzewania oraz konserwacji i ewentualnych napraw instalacji centralnego ogrzewania. Twarda woda jest przyczyną powstawania kamienia kotłowego, który zmniejsza efektywność instalacji grzewczych i może powodować awarie;
- Wydłużyć żywotność sprzętu AGD. Odkładający się kamień ma również negatywny wpływ na pralki, zmywarki i inne urządzenia, które mają kontakt z wodą;
- Znacznie zmniejszyć zużycie środków czystości i kosmetyków, które gorzej rozpuszczają się w twardej wodzie;
- Poprawić kondycję skóry i włosów. Twarda woda wysusza je, a dodatkowo wymaga stosowania większej ilość kosmetyków;
- Poprawić smak przygotowanych potraw i napojów;
- Sprawić, że naczynia po myciu będą bardziej błyszczące i pozbawione zacieków.
Korzyści z zastosowania zmiękczacza będą tym większe, im wyższy stopień twardości wody. Mogą być odczuwalne już nawet w przypadku średnio twardej wody na poziomie 10-12 °dH. W przypadku twardej (13-19 °dH), a zwłaszcza bardzo twardej wody (<19 °dH) zdecydowanie warto zdecydować się na zmiękczacz wody.
Na czym polega zmiękczanie wody i jak działa zmiękczacz wody?
Zmiękczanie wody polega na wymianie jonów wapnia i magnezu, które decydują o stopniu jej twardości, na neutralne pod tym względem jony sodu. Zmiękczacz zawiera złoże jonowymienne w postaci butli z ziarnami specjalnej żywicy, które są naładowane jonami sodu. Gdy twarda woda przepływa przez butlę, następuje wymiana jonów – magnez i wapń są usuwane, a ich miejsce zajmują jony sodu. Zmiękczona woda prowadzona jest następnie do instalacji.
Z czasem w złożu jest więc coraz mniej jonów sodu, a coraz więcej wapnia i magnezu. Żeby zmiękczacz mógł dalej pracować, konieczna jest regeneracja złoża – czyli ponowne naładowanie go jonami sodu, które pochodzą z solanki przepłukującej butlę z ziarnami żywicy. Regeneracja oznacza przerwę w zmiękczaniu wody, więc wykonywana jest automatycznie w nocy, gdy pobór wody jest najmniejszy. Trzeba tylko zadbać, by poziom solanki był odpowiedni – uzupełniając zbiornik na sól, zwykle w tabletkach, zgodnie ze wskazaniami na wyświetlaczu urządzenia.
Co jeszcze warto wiedzieć o zmiękczaczu i miękkiej wodzie?
Stopień zmiękczenia wody należy dostosować do wymogów sprzętu AGD oraz instalacji hydraulicznej. Niemal całkowicie zmiękczona woda będzie na przykład powodować zwiększoną korozję w instalacji miedzianej.
Zmiękczanie wody nie ma wpływu na jej przydatność do picia. W przypadku, gdy jakość wody wodociągowej jest niewystarczająca, warto więc stosować filtrację. Z kolei przy własnym ujęciu, konieczna będzie stacja uzdatniania wody.
Zmiękczona woda nie jest wyjałowiona i pozbawiona wszystkich istotnych mikroelementów. Zawiera natomiast:
- mniej jonów wapnia i magnezu, co nie będzie jednak problemem przy zbilansowanej diecie, która zawiera między innymi owoce, warzywa i orzechy;
- więcej sodu, więc osoby na diecie niskosodowej powinny sprawdzić, jak zwiększy się zawartość tego pierwiastka w litrze wody po zmiękczeniu (jej smak nie jest jednak bardziej słony, bo zawartość chlorków pozostaje bez zmian, a sól kuchenną tworzą sód i chlor).
Zmiękczacz wody – jaki wybrać, żeby odpowiadał zapotrzebowaniu?
Wydajność zmiękczacza wody powinna być odpowiednio dopasowana do potrzeb danego gospodarstwa domowego. Dla 4-osobowej rodziny o przeciętnym zużyciu wody często wystarczą urządzenia, w których ilość żywicy jonowymiennej wynosi 15-20 litrów, pod warunkiem że jest ona wysokiej jakości.
Dobór sprzętu warto jednak powierzyć fachowcom. Uwzględnią oni wszystkie istotne kwestie i oszacują, ile przy określonym dobowym zużyciu wody powinna wynieść optymalna ilość wody zmiękczanej pomiędzy regeneracjami złoża (oblicza się ją, dzieląc pojemność jonowymienną zmiękczacza przez stopień zmiękczania wody, czyli różnicę pomiędzy twardością początkową a końcową).
W ofercie Immergas znajdziesz kompaktowe zmiękczacze do wody IMMERSOFT, które są wydajne i łatwe w obsłudze. Urządzenia pracują zgodnie z zasadą inteligentnej regeneracji, w której przepłukiwana jest tylko zużyta część żywicy, co oszczędza sól i wodę. Do wyboru są modele IMMERSOFT 15 i 20, których ilość żywicy/pojemność jonowymienna wynoszą odpowiednio: 15 i 43 oraz 20 i 60.