Unia Europejska, w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, zakłada redukcję emisji gazów cieplarnianych o 55% do roku 2030. Osiągnięcie tych celów możliwe będzie m.in. dzięki dekarbonizacji budownictwa mieszkaniowego. W sukurs tym ambitnym planom idą działania podejmowane przez urzędy miast oraz producentów nowych technologii w zakresie urządzeń grzewczych.
Żegnamy się z węglem
W Polsce jeszcze do niedawna cały przemysł grzewczy oparty był na węglu. Sprzyjały temu bogate złoża tego surowca, które sprawiały, że paliwo to było nie tylko łatwo dostępne, ale i stosunkowo niedrogie. Powolne wygaszanie kopalń, choć bolesne dla Śląska, jest nieuniknionym procesem w świetle wiedzy o zagrożeniach, jakie niosą dla środowiska gazy cieplarniane. Z domów znikają nieekologiczne „kopciuchy”, które zastępowane są alternatywnymi systemami grzewczymi.
Tymczasem, jak pokazują badania, budownictwo ma ogromne znaczenie dla procesu dochodzenia do neutralności klimatycznej. Szacuje się, że budynki odpowiadają za 38% światowych emisji dwutlenku węgla, w tym aż 28% pochodzi z eksploatacji budynków.
Na szczęście, ze względu na liczne finansowe zachęty rządowe, a także przekonanie o słuszności takich działań, coraz więcej Polaków decyduje się na nowoczesne systemy grzewcze, w tym na bardzo popularne pompy ciepła. Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) wskazuje na dwa kierunki tej właściwej dla klimatu drogi – pierwszy zakłada, że do 2030 roku sprzedaż pomp ciepła dla domów jednorodzinnych będzie wynosić 71 800 sztuk, drugi, bardziej optymistyczny mówi aż o 224 700 sprzedanych sztukach. Całkiem realny wydaje się zatem scenariusz, zgodnie z którym za 9 lat co 10 dom będzie wyposażony w pompę ciepła.
Piknik WDECHę
Immergas Polska producent hybrydowych pomp ciepła i kotłów gazowych, działający od 25 lat w Polsce, wspólnie z Urzędem Miasta Łodzi organizuje zimowy piknik WDECHę. 12 grudnia o godz. 13:00 w Parku Baden Powell powstanie Strefa Ekoaktywności Immergas, w której znajdą się zabawy dla najmłodszych. Dzieci będą mogły spróbować swoich sił w segregowaniu śmieci na czas, pościgać się na piłkach w kolorach segregacji śmieci, zagrać w warcaby z nakrętek czy w kręgle z butelek po mleku. Zorganizowany zostanie również labirynt, limbo i wielka skakanka oraz wiele innych atrakcji. Immergas Polska zaprezentuje również swoje pompy ciepła w mobilnym samochodzie pokazowym, a eksperci w zakresie doboru pomp ciepła odpowiedzą na nurtujące pytania mieszkańców. Firma przygotowała również inne atrakcje jak np. fotoramka i upominek w postaci roślinek produkujących tlen dla wszystkich tych, którzy udostępnią zdjęcie w mediach społecznościowych.
Łódź OddychaMY
Piknik organizowany jest w ramach kampanii Łódź OddychaMY, prowadzonej przez Urząd Miasta Łodzi od października tego roku oraz kampanii Razem dla Czystego Powietrza organizowanej przez Immergas Polska już drugi rok. Obie kampanie mają na celu zwiększenie wiedzy na temat smogu, uświadomienie konieczności wymiany nieekologicznych źródeł ogrzewania oraz zachęcenie do działania, jako wyraz troski o czyste, zdrowe powietrze. Wskazują na potrzebę zmian i przede wszystkim pokazują, że czyste powietrze zaczyna się w naszym domu i bez wspólnego wysiłku nie zmienimy istniejącej sytuacji. Bo razem możemy więcej!
Nadchodzący 2022 roku to ostatni rok na wymianę pieców bezklasowych, aby zachęcić i ułatwić wymianę kopciuchów od stycznia 2022 roku Miasto zwiększyło dofinansowanie nawet do 90%. Każdy, kto wymieni kopciucha na nowoczesną pompę ciepła czy kocioł gazowy będzie mógł skorzystać z dofinansowania w programie Czyste Powietrze (urządzenie musi spełniać kryteria programu, a listę takich urządzeń można znaleźć na https://lista-zum.ios.edu.pl/). Miasto uruchomiło Program Ekodoradca, w ramach którego zatrudni specjalistów, którzy pomogą mieszkańcom w załatwieniu dokumentacji i przeprowadzą ich przez procedurę składania wniosków o dofinansowanie.
Najważniejsze jednak zacznie się po 16:00. Organizatorzy kampanii przygotowali dla mieszkańców wyjątkową atrakcję, którą będzie można obejrzeć w dwóch miejscach w Łodzi: na budynku CKD oraz Atlas Arenie. Co to będzie? Na ten moment możemy jedynie zaprosić Państwa w jedno z tych dwóch miejsc, abyście zobaczyli to na własne oczy.