Powietrzne pompy ciepła stają się jednymi z najchętniej wybieranych systemów grzewczych w Polsce. W samym roku 2021 odnotowano wzrost ich sprzedaży w stosunku do roku 2020 aż o 88%, jak wynika z danych dostarczonych przez PORT PC. Nic dziwnego, to bowiem rozwiązanie zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne oraz praktycznie bezobsługowe. Dodatkowym atutem jest fakt, że obejmuje je ulga termomodernizacyjna. Warto jednak pamiętać, że na komfort użytkowania czy efektywność systemu grzewczego wpływa nie tylko sam fakt wyboru pompy ciepła powietrznej, ale też właściwego modelu. Na co zwracać uwagę przy jej zakupie? Lepsza będzie pompa ciepła powietrze-woda typu split czy monoblok? Wyjaśniamy!
Jak działa powietrzna pompa ciepła?
Zamontowany w jednostce zewnętrznej wentylator (lub wentylatory) w wyniku swojej pracy, powoduje przepływ powietrza zewnętrznego przez parownik. Płynący przez parownik czynnik chłodniczy pobiera ciepło z otaczającego go powietrza, wskutek czego wzrasta jego temperatura i zaczyna odparowywać (przechodzi ze stanu ciekłego w gazowy). W kolejnym etapie odparowany czynnik trafia do sprężarki, gdzie wzrasta jego ciśnienie oraz temperatura. Gorący gaz trafia w tym momencie do wymiennika ciepła – skraplacza. W skraplaczu następuje wymiana ciepła pomiędzy gorącym czynnikiem chłodniczym, a wodą powracająca z instalacji CO budynku. Woda „odbiera” ciepło z czynnika chłodniczego, który zaczyna się skraplać i ochładzać. Dalej czynnik płynie już do zaworu rozprężnego, gdzie na skutek rozprężania spada jego ciśnienie i temperatura. Rozprężony i ochłodzony czynnik znów wpływa do parownika i kolejny cykl rozpoczyna się od nowa.
Powietrzna pompa ciepła – na co zwracać uwagę przy zakupie?
Podstawową kwestią podpowiadającą czy pompa powietrzna ogrzeje dom, jest stosunek jej mocy nominalnej do zapotrzebowania na moc grzewczą danego budynku. Należy mieć przy tym na uwadze takie czynniki dodatkowe, jak lokalizacja budynku czy wymagana temperatura zasilania instalacji c.o. Ich samodzielne określenie bez posiadania specjalistycznej wiedzy byłoby bardzo trudne. Nieodpowiedni dobór mocy pompy ciepła spowoduje, że zamiast uzyskać ekonomiczne ogrzewanie, uzyskamy efekt wręcz odwrotny. Przy wyborze powietrznej pompy ciepła, warto zatem korzystać z oceny fachowca.
Godny uwagi jest także współczynnik COP pompy ciepła. Określa on stosunek energii elektrycznej pobranej przez pompę do energii cieplnej oddanej do instalacji grzewczej – im wyższa wartość COP, tym mniej energii elektrycznej pompa zużyje do uzyskania ciepła.
Pompa ciepła powietrzna SPLIT czy MONOBLOK?
Kolejną kwestią będzie zdecydowanie, czy lepiej sprawdzi się pompa ciepła powietrzna typu split, czy monoblok. W przypadku pompy typu monoblok, wszystkie jej elementy znajdują się w jednej obudowie montowanej na zewnątrz budynku. Z kolei pompy typu split składają się z dwóch jednostek: zewnętrznej oraz wewnętrznej. W tym przypadku na zewnątrz budynku znajduje się obudowa zawierająca elementy układu chłodniczego – parownik, elektroniczny zawór rozprężny oraz sprężarkę. Natomiast wewnątrz budynku montowana jest jednostka zawierająca części układu hydraulicznego: naczynie przeponowe, wymiennik płytowy oraz pompa cyrkulacyjna.
Zasada pracy obu typów pomp ciepła jest taka sama, główna różnica to konstrukcja urządzenia. Ważnym aspektem jest fakt, iż do montażu pompy typu monoblok niewymagane są uprawnienia F-gazy, które przy pompie typu split są konieczne. Często o wyborze rozwiązania split czy monoblok decydują indywidualne wymagania każdej instalacji.
Jeśli wybór sprawia Ci problem, warto zasięgnąć porady specjalisty, który pomoże dobrać rodzaj pompy do Twojej nieruchomości.