Pompy ciepła kojarzą się z nowoczesnym budownictwem. Wbrew pozorom to rozwiązanie może być z powodzeniem stosowane także w starszych budynkach. Wyjaśniamy, jak zamontować pompę ciepła w starym budynku, żeby w pełni wykorzystać możliwości tej technologii.
W związku z rosnącymi cenami konwencjonalnych paliw (takich jak gaz ziemny czy węgiel) coraz chętniej decydujemy się na alternatywne źródła energii. Są one tańsze i jednocześnie przyjaźniejsze dla środowiska naturalnego. Jedną z możliwości jest wykorzystanie energii cieplnej zawartej w powietrzu. Dzięki zastosowaniu pompy ciepła może ona być użyta do ogrzewania ciepłej wody użytkowej (CWU) i wody w centralnym ogrzewaniu (CO) wody w centralnym ogrzewaniu. Zasada działania jest stosunkowo prosta – zewnętrzny moduł pobiera ciepło z otoczenia i za pomocą czynnika roboczego przekazuje je do modułu umieszczonego wewnątrz budynku Pozyskana energia cieplna zostaje wykorzystana do ogrzania wody krążącej w budynku. Na pompę ciepła można zdecydować się już na etapie projektowania domu – ułatwia to jej montaż i pozwala w łatwy sposób dostosować instalację do potrzeb domu. A co w przypadku już istniejącego budynku? Pompę ciepła można także wykorzystać w starym domu – jak najbardziej jest to możliwe, ale wymaga to odpowiedniego przygotowania. Jak zamontować pompę ciepła w starym domu, żeby w pełni wykorzystać jej możliwości?
Pompa ciepła w starym domu
Aby ogrzewanie było efektywne, dom powinien być odpowiednio ocieplony – dotyczy to zarówno ogrzewania za pomocą pompy ciepła, jak i tradycyjnych rozwiązań, takich jak piec kondensacyjny. Nieszczelne okna i nieocieplone ściany powodują straty ciepła – utrzymywanie pożądanej temperatury wymaga wykorzystania urządzenia o wyższej mocy, co zwiększa koszty inwestycji i wydłuża czas jej zwrotu.
Jeżeli budynek nie został poddany termomodernizacji, warto ją przeprowadzić przed zamontowaniem pompy ciepła. Termomodernizacja obejmuje wiele prac – m.in. wykonanie izolacji dachu i stropów, wymianę lub uszczelnienie drzwi i okien, ocieplenie ścian zewnętrznych (np. wełną mineralną lub styropianem).
Pompa ciepła w starym domu z grzejnikami
Nie jest prawdą, że pompa ciepła może wydajnie pracować tylko w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym czy ściennym. Zainstalowanie takiego ogrzewania w starym budynku ze względów technologicznych może być po prostu niemożliwe lub będzie wymagało ogromnych nakładów finansowych.
Pompa ciepła może przekazywać ciepło za pośrednictwem grzejników ściennych. Warto jednak pamiętać o tym, że grzejniki starego typu wymagają wykorzystania wody o wysokiej temperaturze: 70°C, a nawet 90°C. Pompy ciepła nie są w stanie podgrzać wody do takiej temperatury. Z tego najlepszym rozwiązaniem będą grzejniki niskotemperaturowe, które mogą być zasilane wodą o temperaturze 40–50°C.
Program „Czyste powietrze” – dofinansowanie inwestycji
W ramach programu „Czyste powietrze” rząd udziela wsparcia osobom, które chcą zainwestować w ekologiczne rozwiązania. Jeżeli zdecydujesz termomodernizację starego domu, będziesz mógł skorzystać z ulgi podatkowej w wysokości do 53 000 zł. Możesz połączyć ją z dofinansowaniem na zakup pompy ciepła. Musisz tylko wybrać model, który spełnia wymagania projektu. Wysokość dofinansowania uzależniona jest od Twoich dochodów – środki mogą pokryć od 30% do 90% kosztów inwestycji.
Pompy ciepła do starych i nowych domów
Hybrydowe systemy grzewcze Immergas łączą dwie technologie – pompę ciepła typu split i gazowy kocioł kondensacyjny. Domyślnie do ogrzewania wody CO i CWU wykorzystywana jest energia uzyskana z powietrza, jednak w razie potrzeby oprogramowanie uruchamia piec kondensacyjny, który zasilany jest gazem ziemnym. Lub propanem. Sterownik automatycznie wybiera najefektywniejsze źródło ciepła – dzięki temu możliwe jest wydajne ogrzewanie przy jak najniższych kosztach. Hybrydowa pompa ciepła może działać przez cały rok. System grzewczy Magis COMBO V2 dostosowany jest do pracy w ujemnych temperaturach (nawet do −25°C). Pompy hybrydowe Immergas spełniają wymagania programu „Czyste powietrze” – oznacza to, że możesz ubiegać się o pokrycie kosztów zakupu.
Pompa ciepła to rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w nowych, jak i starych budynkach. Przekonaj się sam!