Jeszcze kilkanaście lat temu o ekologicznym ogrzewaniu budynków mówiło się niewiele. Dziś to nie tylko standard w nowobudowanych domach czy lokalach usługowych, ale też coraz więcej osób wymienia swoje „kopciuchy” na bardziej przyjazny środowisku system grzewczy. W obu przypadkach pojawia się jednak spory dylemat: co lepsze, piec na ekogroszek czy pompa ciepła? Oba rozwiązania mają swoich zagorzałych zwolenników, a tym samym są przedmiotem wielu dyskusji. Dziś przyjrzymy się wadom i zaletom pomp ciepła oraz pieca na ekogroszek. Postaramy się pomóc Ci zdecydować, który system ogrzewania będzie lepszy w Twoim przypadku.
Piec na ekogroszek – wady i zalety
Podczas dyskusji na temat ogrzewania pomieszczeń przy pomocy pieca na ekogroszek, można poznać dwie bardzo skrajne opinie na temat tego rodzaju opału. Według pierwszej z nich przedrostek „eko” jest greenwashingiem, a ujmując bardziej dosadnie – ekościemą. Według drugiej ekogroszek to jedno z dwóch paliw stałych, których spalanie ma najmniej negatywny wpływ na środowisko; drugim jest pellet. Jak jest w rzeczywistości?
Ekogroszek jest zaliczany do paliw stałych niskoemisyjnych. Oznacza to, że proces ich spalania uwalnia dużo mniej CO2 od innych paliw, w tym od tradycyjnego węgla kamiennego. Ale jak to możliwe, skoro ekogroszek jest produkowany właśnie z węgla? Powodów jest kilka:
- Wysoka kaloryczność – w stosunku do wielu partii węgla, a to istotna zaleta ekogroszku; wyższa kaloryczność wynika z tego, że do produkcji ekogroszku wybierany jest węgiel najwyższej jakości. Tym samym do uzyskania określonej ilości ciepła zużywa się go dużo mniej niż węgla, co już zmniejsza poziom emisji szkodliwych substancji.
- Piece na ekogroszek są „inteligentne” – to piece z podajnikiem, które samodzielnie dobierają optymalne parametry spalania. Umożliwiają tym samym osiągnięcie oczekiwanej temperatury z określonej ilości opału; osoba dosypująca węgiel ręcznie nie jest w stanie tak dokładnie ocenić, ile łopatek będzie wystarczających, zwykle wsypuje się go więc za dużo. Co więcej, pojemnik na paliwo wystarczy zasypać mniej więcej raz w tygodniu, piece na ekogroszek są zatem wygodne w obsłudze.
- Niska zawartość substancji niepalnych – wysokiej jakości ekogroszek jest produkowany ze starannie wybieranych partii węgla, czyli tych o najwyższej kaloryczności (powyżej 24000 kJ/kg) i najniższej zawartości siarki (poniżej 1%) oraz popiołu (poniżej 10%). Zdecydowanie niższy poziom spalania siarki rzeczywiście sprawia, że ekogroszek ma mniej negatywny wpływ na jakość powietrza niż zwykły węgiel.
Piece na ekogroszek mają jednak również swoje wady. Ten rodzaj opału to w dalszym ciągu węgiel kamienny, a jego zasoby są wyczerpalne i powoli się kończą. Polacy w 2022 roku doświadczyli zresztą sporych problemów związanych z zakupem węgla; było go niewiele, a do tego w wyjątkowo wysokiej cenie. Należy też pamiętać, że choć spalanie ekogroszku emituje mniej szkodliwych substancji od węgla, to emisja ta nie jest zerowa. Piec na ekogroszek nie jest zatem w 100% ekologicznym rozwiązaniem. Szczególnie że o niskoemisyjności tego opału decydują jego parametry; przy zakupie ekogroszku trzeba zwracać uwagę na jakość, a im jest wyższa, tym samo paliwo – droższe.
Pompa ciepła – wady i zalety
Pompa ciepła to urządzenie, które do produkcji energii cieplnej wykorzystuje Odnawialne Źródła Energii (OZE) takie jak powietrze, grunt czy wody gruntowe. Nie zachodzi w niej żaden proces spalania, a tym samym nie emituje substancji szkodliwych dla środowiska, ludzi i zwierząt. W przypadku pompy ciepła możemy zatem mówić o 100% ekologiczności, a to dopiero początek jej zalet:
- Bezobsługowość – pompa ciepła wymaga montażu i ustawienia oczekiwanej temperatury; i to w zasadzie koniec. Użytkownik nie musi wypełniać jej opałem, rozpalać płomienia czy nadzorować pracy urządzenia.
- Ekonomiczność – aby ogrzewać pomieszczenia pompą ciepła, nie trzeba kupować żadnego opału. Urządzenie wykorzystuje darmowe źródła energii, czyli wspomniane OZE i w nie pobiera bardzo dużo energii elektrycznej.
- Bezpieczeństwo – w przypadku ogrzewania pompą ciepła nie ma najmniejszego ryzyka poparzenia się czy zaczadzenia, a także wystąpienia pożaru.
- Oszczędność miejsca – pompa ciepła zajmuje niewiele miejsca oraz nie potrzebuje dodatkowej przestrzeni na magazynowanie opału.
- Brak konieczności wydzielenia kotłowni – pompa ciepła może być zamontowana w zasadzie w dowolnym miejscu; np. nieużywanej części garażu lub pomieszczenia technicznego.
- Opcja chłodzenia – pompa ciepła może mieć funkcję chłodzenia pomieszczeń, czego nie uświadczy się w przypadku pieca na ekogroszek.
A czy pompa ciepła ma jakieś wady? W zasadzie jedną – wysoki koszt początkowej inwestycji w ten system grzewczy. Pompy ciepła są droższe niż piece na ekogroszek. Należy jednak pamiętać, że funkcjonuje wiele programów dofinansowania zakupu i montażu tych urządzeń. Co więcej, inwestycja zwraca się w trakcie eksploatacji – użytkownik nie musi kupować opału.
Pompa ciepła czy ekogroszek – co wybrać?
Chcąc zająć własne stanowisko w konflikcie pompa ciepła VS ekogroszek, najlepiej jest zestawić powyższe wady i zalety obu rozwiązań z indywidualnymi oczekiwaniami. Nie ulega jednak wątpliwości, że pompy ciepła, choć same w sobie są droższe od pieców na ekogroszek, to we wszystkich kolejnych latach przynoszą ogromne oszczędności. A jeśli montaż pompy ciepła będzie uzupełnieniem instalacji fotowoltaicznej, to użytkownik będzie mógł cieszyć się praktycznie darmowym ogrzewaniem. Dochodzi do tego stuprocentowa ekologiczność pomp ciepła, brak konieczności dźwigania ciężkich worków z opałem, brudzenia rąk i ścian, wydzielania kotłowni – i wiele innych zalet.