Wybór certyfikowanego instalatora pomp ciepła, który ma autoryzację producenta, znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów z urządzeniem w przyszłości. Będzie też najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia gwarancji i serwisu. Jakie uprawnienia do montażu pomp ciepła powinny mieć osoby, które będą go wykonywać? Co jeszcze warto wiedzieć, zanim wybierzesz instalatora? Wreszcie, jaki jest koszt montażu pompy ciepła? Sprawdź odpowiedzi w naszym poradniku.
Jakie uprawnienia do montażu pomp ciepła powinien mieć instalator?
Błędy montażu pompy ciepła mogą zwiększyć koszty eksploatacji systemu grzewczego, a także spowodować uszkodzenie urządzenia i utratę gwarancji producenta. Warto więc zadbać o to, by ekipa montażowa miała odpowiednie doświadczenie i niezbędne uprawnienia. Należą do nich:
- uprawnienia I grupy SEP (Stowarzyszenia Elektryków Polskich) na wykonywanie połączeń elektrycznych;
- certyfikat instalatora OZE (odnawialnych źródeł energii) wydawany przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT), którego zdobycie wymaga umiejętności zarówno z zakresu elektryki, jak i hydrauliki;
- uprawnienia F-Gazy – w przypadku montażu powietrznych pomp ciepła typu split. Urządzenia te składają się z dwóch jednostek, które muszą zostać połączone tak, by umożliwić obieg czynnika chłodniczego, który jest właśnie tak zwanym F-Gazem, czyli fluorowanym gazem. Instalacja pomp typu monoblok nie wymaga takich uprawnień, bo obieg ten odbywa się w obrębie fabrycznie zamkniętej jednostki.
Dodatkowym, choć niewymaganym przez polskie prawo potwierdzeniem umiejętności będzie certyfikat EUCERT (Europejskiego Systemu Szkoleń i Certyfikacji Instalatorów Pomp Ciepła). Jest on uznawany w całej Europie oraz promowany przez najważniejsze krajowe organizacje branżowe, czyli:
- Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC);
- Polskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (PSPC);
- Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPiUG).
Certyfikowany instalator pomp ciepła – akredytowany przez producenta
Bardzo istotne jest również, czy instalator ma odpowiednie doświadczenie w pracy z konkretnymi urządzeniami danego producenta. Minimalizuje to nie tylko ryzyko błędów w montażu pompy ciepła, lecz także pozwala zachować gwarancję producenta bez dodatkowych kosztów. Coraz częściej bowiem warunki gwarancji wymagają, żeby pierwszego uruchomienia pompy ciepła dokonał serwisant autoryzowany przez producenta.
Z reguły najlepszym wyjściem będzie zarówno montaż, jak i zakup pompy ciepła w jednej firmie, która ma akredytację producenta. Zaletami takiego rozwiązania jest wygoda oraz fachowa pomoc w doborze urządzenia do budynku.
Jeśli kupujesz pompę ciepła Immergas w punkcie, który ma Akredytację Immergas, możesz też zyskać gwarancję przedłużoną z 2 do aż 5 lat. Pobliskie punkty sprawdzisz natomiast na mapie dystrybutorów, podając miejscowość i kod pocztowy oraz dopuszczalną dla Ciebie odległość punktu od wskazanej lokalizacji.
Co jeszcze wziąć pod uwagę przy wyborze firmy, która wykona montaż pompy ciepła?
Wspomnieliśmy o mapie nie bez powodu. Bez względu na to, jaką pompę ciepła wybierzesz i kto będzie ją instalował, wybór lokalnej firmy może okazać się odczuwalną oszczędnością.
Nie chodzi przy tym tylko o jednorazowy, niższy wydatek za transport urządzenia. Odległość od instalatora może też przełożyć się na szybszą reakcję na ewentualne problemy i niższe koszty serwisu czy napraw w przyszłości. Nawet jeśli pompa ciepła będzie długo działać bez zarzutu, zachowanie gwarancji wymaga okresowych przeglądów, a w przypadku modeli typu Split dochodzą coroczne, obowiązkowe kontrole szczelności.
Oprócz lokalizacji oraz uprawnień i autoryzacji warto też sprawdzić, jakie opinie ma dany instalator, choćby w internecie. Rzecz jasna bardziej wartościowe będą polecenia ze strony osób, które już od jakiegoś czasu korzystają z usług firmy i są w stanie powiedzieć, jak szybko i w jaki sposób reaguje ona na problemy.
Cenne wskazówki mogą też znajdować się na stronie internetowej instalatora lub w jego mediach społecznościowych. Jeśli firma chętnie dzieli się wiedzą i pokazuje, jak działa – to dobry znak. Relacje zdjęciowe z realizowanych projektów to również wskazówka, że instalator nie boi się pokazać wykonywanego montażu „od kuchni”, a klienci nie mieli zastrzeżeń do efektu prac i tego, jak przebiegały.
Jaki jest koszt montażu powietrznej pompy ciepła?
Cena instalacji pompy ciepła w domu zależy między innymi od rodzaju urządzenia. Chociaż może być odczuwalna, w porównaniu z całkowitymi kosztami inwestycji jest stosunkowo niewielka. Zwłaszcza w przypadku montażu powietrznej pompy ciepła, którego koszt wynosi zwykle około 3,5-5,5 tysiąca złotych.
Przy gruntowej pompie ciepła do powyższej kwoty należy doliczyć wydatki związane z wykonaniem odwiertów. Stworzenie systemu ze studniami będzie kosztować około 3,5 tys. zł, a wykop poziomy, nawet jeśli będzie droższy, też zamknie się w kilku tysiącach złotych. Wykop pionowy to już natomiast wydatek rzędu kilkunastu, a nawet 20 tys. zł.