Rozglądając się za nowym systemem grzewczym do swojego domu lub obiektu użyteczności publicznej, warto przemyśleć zakup klimakonwektora. To stosunkowo niewielkie i w zasadzie bezobsługowe urządzenie, które może z powodzeniem zastąpić nie tylko grzejnik, ale również zewnętrzną instalację klimatyzacji. Stanowi również idealne uzupełnienie pompy ciepła, czyli najbardziej ekologicznego oraz nowoczesnego systemu grzewczego. A co to tak dokładnie jest klimakonwektor i jak działa? Wyjaśniamy!
Spis treść
Klimakonwektor – co to jest?
- Klimakonwektor, nazywany również fan coil (z języka angielskiego), to urządzenie odpowiedzialne za uzyskanie pożądanej temperatury w pomieszczeniach, które może również wymusić obieg powietrza, w wyniku którego jest ono „wymieniane”. Służy zarówno do ogrzewania wnętrza budynku, jak i jego chłodzenia. Zimą pełni zatem funkcję klasycznego grzejnika o podwyższonej efektywności, a latem – systemu chłodzenia z funkcją osuszania powietrza. Wszystko to mieści się w jednym sprzęcie, który wielkością przypomina nieco poziomy grzejnik ścienny, choć jego budowa, w tym rozmiar, będzie się różnić zależnie od rodzaju klimakonwektora.
- Klimakonwektory są od wielu lat wykorzystywane w biurach, sklepach, salach wykładowych czy gabinetach usługowych, a co więcej, dzięki swoim zaletom zaczynają cieszyć się rosnącą popularnością wśród prywatnych użytkowników. By wybrać klimakonwektor, który idealnie odpowie na Twoje konkretne potrzeby, warto poznać ich rodzaje – podpowiadamy, czym wyróżnia się każdy z nich.
Rodzaje klimakonwektorów
Klimakonwektory dzieli się w pierwszej kolejności ze względu na miejsce ich montażu. Wyróżniamy zatem:
- Klimakonwektor ścienny – mocowany na ścianie tuż nad podłogą lub pod sufitem. Ich montaż jest najmniej inwazyjny i nie wymaga przygotowania specjalnego miejsca przed montażem.
- Klimakonwektor podłogowy – instalowany w obudowie osadzonej w podłożu i zakrywany kratką nawiewną. Wybierany jest zwykle do pomieszczeń, w których bardzo istotną rolę pełni akustyka.
- Klimakonwektor kasetonowy – wyjątkowo popularny model chowany w suficie podwieszanym, wyróżnia się niewielkim rozmiarem.
- Klimakonwektor podsufitowy – montowany pionowo albo poziomo tuż pod sufitem.
Jak działa klimakonwektor?
Istnieje również dodatkowy podział klimakonwektorów związany z ich budową. To ona decyduje o tym, jak działa dany klimakonwektor:
- Klimakonwektor wentylatorowy – urządzenie jest wyposażone w wentylator, który dba o obieg powietrza. Powietrze wprowadzone do klimakonwektora zostaje ogrzane lub schłodzone czynnikiem chłodniczym/grzewczym w postaci wody, a następnie wyprowadzone z powrotem do pomieszczenia. W procesie schładzania urządzenie wykorzystuje również proces osuszania powietrza.
- Klimakonwektor indukcyjny – zasysa powietrze z pomieszczenia i łączy je z powietrzem pochodzącym z centrali wentylacyjnej. „Mieszanka” zostaje skierowana na wymiennik ciepła, gdzie całość jest ogrzana lub schłodzona, a następnie wydmuchana z powrotem do pomieszczenia.
- Co istotne, klimakonwektory są wyposażone w czujnik temperatury powietrza w pomieszczeniu. Odpowiada on za bieżące sprawdzanie poziomu ciepła. Gdy ten jest za niski lub zbyt wysoki w stosunku do oczekiwanego poziomu zaprogramowanego przez użytkownika, klimakonwektor rozpoczyna pracę w trybie grzania bądź chłodzenia. Po osiągnięciu właściwej temperatury powietrza, urządzenie się wyłącza albo obniża intensywność pracy, przy czym w dalszym ciągu monitoruje poziom temperatury w pomieszczeniu.
Klimakonwektor do pompy ciepła – jakie pełni funkcje?
- Na rosnącą popularność klimakonwektorów w budynkach mieszkalnych wpłynął między innymi fakt, że doskonale uzupełniają pracę pompy ciepła, czyli jednego z obecnie najchętniej wybieranych systemów grzewczych. Przez długi czas mówiło się, że możliwości pompy ciepła najlepiej wykorzystuje ogrzewanie płaszczyznowe, czyli instalacje podłogowe, ścienne albo sufitowe. Okazuje się jednak, że jeszcze lepszą wydajność pracy oferują właśnie klimakonwektory, które zapewniają najbardziej optymalne warunki zarówno grzania, jak i obniżania temperatury pompą ciepła.
- Praca pompy ciepła w trybie chłodzenia bywa kłopotliwa przy ogrzewaniu płaszczyznowym. W przypadku klasycznych grzejników może występować problem kondensacji pary wodnej w powietrzu, czyli jej skraplania. A gdy kondensacja ma miejsce wewnątrz pomieszczeń, jak jest w tym przypadku, to budzi ryzyko pojawienia się wilgoci. Dużo lepiej sprawdza się instalacja podłogowa, ponieważ powierzchnia wymiany ciepła jest w tym przypadku znacznie większa niż w grzejnikach. A to z kolei umożliwia wykorzystanie czynnika chłodniczego o wyższej temperaturze od temperatury rosy. Pojawia się jednak inny kłopot: poziom chłodzenia przy instalacji podłogowej jest dużo niższy od możliwości systemu klimatyzacyjnego. W praktyce pozwala na obniżenie temperatury powietrza zaledwie o kilka stopni.
- Idealnym rozwiązaniem jest wykorzystanie klimakonwektora, który nie tylko skutecznie schładza powietrze w pomieszczeniach, ale też samodzielnie odprowadza skroploną wilgoć. Urządzenie jest bowiem wyposażone w system odprowadzania skroplin. Instalacja pozostaje tym samym bezpieczna dla budynku i pracuje tak samo skutecznie, jak klimatyzator.