Pompa ciepła często kojarzy się z ogrzewaniem podłogowym. Instalacje płaszczyznowe nie są jednak jedyną możliwością. Jakie grzejniki do pompy ciepła sprawdzą się więc najlepiej? Czemu są to rozwiązania niskotemperaturowe? I dlaczego hybrydowa, wysokotemperaturowa pompa ciepła będzie dobra do grzejników w istniejącej już instalacji? Wyjaśniamy.
Ogrzewanie płaszczyznowe lub grzejniki niskotemperaturowe – najlepsze do pomp ciepła
Pompa ciepła najlepiej współpracuje z ogrzewaniem płaszczyznowym z zasilaniem niskotemperaturowym na poziomie 35-40°C. Najpopularniejszym rozwiązaniem tego typu jest ogrzewanie podłogowe, ale może to być również sufitowa lub ścienna instalacja grzewcza.
Brak możliwości wykonania instalacji płaszczyznowej nie oznacza jednak wcale konieczności rezygnacji z pompy ciepła. Urządzenie może z powodzeniem współpracować również z grzejnikami płytowymi lub kanałowymi czy też klimakonwektorami.
Do wyboru są więc różne rozwiązania, których cechą wspólną jest wydajna praca przy stosunkowo niskiej temperaturze czynnika grzewczego. Jest ona kluczowa, bo większość pomp ciepła to urządzenia nisko- i średniotemperaturowe, które nie dostarczą do instalacji wody o temperaturze 60°C i większej – optymalnej dla klasycznych grzejników. Co więcej, nawet jeśli pompa ciepła wyróżnia się wysoką maksymalną temperaturą zasilania – działanie w takim trybie może być mało efektywne, zwłaszcza przy niskich temperaturach na zewnątrz.
Efektywność powietrznej pompy ciepła będzie bowiem tym niższa, im większa jest różnica pomiędzy temperaturą powietrza a temperaturą czynnika grzewczego w instalacji. Innymi słowy, urządzenie będzie odczuwalnie bardziej energooszczędne i wydajne przy niskich temperaturach zasilania, gdy różnica ta jest mniejsza.
Jakie grzejniki niskotemperaturowe do powietrznej pompy ciepła będą odpowiednie?
Alternatywą dla ogrzewania płaszczyznowego mogą być płytowe grzejniki niskotemperaturowe do pomp ciepła. Wyróżniają się one dobrą emisją ciepła nawet przy niskiej temperaturze zasilania. Mają także stosunkowo małą masę w stosunku do rozmiarów. Przy wymianie instalacji często da się też zachować dotychczasowy rozkład grzejników w pomieszczeniach.
Grzejniki niskotemperaturowe do pomp ciepła powinny mieć wystarczająco dużą powierzchnię wymiany ciepła, by proces przebiegał efektywnie. Zwiększa ją pofalowanie płyt, a na rynku dostępne są grzejniki jedno-, dwu-, a nawet trzypłytowe. Mimo to urządzenie będzie większe niż klasyczny grzejnik. Jaki rozmiar będzie wystarczający?
Jeśli chcemy ogrzać pomieszczenia o powierzchni 15 m² do optymalnej temperatury 20°C, z reguły wystarczy standardowy grzejnik dwupłytowy o długości 1,0-1,3 m (przy temperaturze wody zasilającej 45°C, a powrotnej 35°C). Dobór grzejników niskotemperaturowych do pomp ciepła warto jednak zostawić specjalistom. Wiele firm oferuje też specjalne kalkulatory, które pomogą to zrobić na podstawie podanych parametrów (oprócz wspomnianych już temperatur są to m.in. strefa klimatyczna, termoizolacja oraz stopień i jakość przeszklenia budynku).
Klimakonwektory i grzejniki kanałowe do pompy ciepła
Pompa ciepła może pracować nie tylko z niskotemperaturowymi grzejnikami płytowymi, lecz także z klimakonwektorami i grzejnikami kanałowymi. Klimakonwektory to świetnie rozwiązanie, które pozwoli zarówno ogrzać dom zimą, jesienią czy wczesną wiosną, jak i chłodzić wnętrze latem. Urządzenia Immergas serii Hydro mają wbudowane wentylatory, dzięki czemu bardzo szybko rozprowadzają ciepłe lub chłodne powietrze w pomieszczeniach. Klimakonwektory Immergas występują w wersji wiszącej i stojącej.
Wentylatory wspomagają też pracę grzejników kanałowych z konwekcją wymuszoną. Jak wskazuje nazwa, elementy grzejne umieszczone są w kanale stworzonym w podłodze, który przykryty jest kratką. Gdy temperatura spada poniżej określonej wartości, wentylatory pomogą szybko przywrócić ją do optymalnego poziomu. Grzejniki kanałowe często stosuje się w pobliżu przeszkleń o dużej powierzchni, jednak nie jest to jedyna możliwość. Wymagają natomiast wygospodarowania odpowiedniego miejsca w podłodze.
Hybrydowa, wysokotemperaturowa pompa ciepła do grzejników
Niektóre pompy ciepła charakteryzują się na tyle wysoką maksymalną temperaturą zasilania, że mogą współpracować z tradycyjnymi instalacjami grzewczymi. Przykładem są urządzenia Immergas serii Magis PRO V2, w których maksymalna temperatura 65°C dzięki wykorzystaniu czynnika grzewczego R32. Opłacalność takiego rozwiązania może być jednak znacznie niższa niż przy grzejnikach niskotemperaturowych.
Najbardziej efektywne wysokotemperaturowe pompy ciepła do grzejników w istniejącej już instalacji to natomiast zwykle urządzenia hybrydowe, takie jak seria Magis COMBO oraz Victrix Hybrid. Hybrydowa pompa ciepła to połączenie powietrznej pompy ciepła o wysokiej temperaturze zasilania z kondensacyjnym kotłem gazowym, który może zasilić instalację czynnikiem o temperaturze nawet 80°C.
Co więcej, urządzenie automatycznie wybiera rodzaj ogrzewania, który w danych warunkach będzie bardziej opłacalny. Proces wyboru źródła ogrzewania może odbywać się między innymi na podstawie analizy wydajności pompy ciepła oraz kosztów nośników energii takich jak energia elektryczna oraz gaz ziemny.