Żeby odpowiednio ustawić kocioł gazowy, trzeba wziąć pod uwagę między innymi typ urządzenia i współpracującej z nim instalacji centralnego ogrzewania oraz zmiany temperatury w ciągu sezonu grzewczego. Podpowiadamy, co warto wiedzieć, żeby dobrać najlepszą temperaturę dla pieca kondensacyjnego.
Zanim wskażemy, jaka temperatura na piecu gazowym jest optymalna i od czego to zależy, warto wyjaśnić różnicę między piecem a kotłem. Piec to urządzenie, które ogrzewa tylko pomieszczenie, w którym jest zainstalowane. Z kolei kocioł współpracuje z instalacją centralnego ogrzewania, więc może ogrzać cały dom.
Różnica ta nie wszystkim jest jednak znana, więc wielu ludzi szuka w internecie na przykład informacji o najlepszej temperaturze dla pieca kondensacyjnego, mając na myśli kocioł kondensacyjny. Dlatego też w artykule używamy tych pojęć zamiennie, chociaż odnoszą się one głównie do kotłów gazowych, które są obecnie znacznie popularniejszym rozwiązaniem niż piece.
Od czego zależy, jaka temperatura na piecu gazowym będzie dobra?
Optymalne ustawienia kotła zależą od wielu czynników. Trudno więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaka temperatura na piecu gazowym sprawdzi się najlepiej. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim typ instalacji (podłogowa czy grzejnikowa) oraz moc i rodzaj kotła, a także metraż i izolację domu.
Nawet w przypadku tego samego urządzenia kondensacyjnego pracującego w tym samym budynku zalecane wartości mogą się różnić. Kluczowe znaczenie ma bowiem temperatura, którą chcemy uzyskać w domu, a także aktualna temperatura na zewnątrz oraz typ i charakterystyka systemu centralnego ogrzewania. Temperatura zasilania instalacji musi być na tyle wysoka, aby zagwarantowała nam utrzymywanie wymaganej temperatury pomieszczeń.
Dlaczego najlepsza temperatura dla pieca kondensacyjnego jest niższa niż dla tradycyjnego?
- Sprawność kotłów kondensacyjnych jest nawet o 15% wyższa od tradycyjnych pieców gazowych dzięki zjawisku kondensacji spalin, czyli zmianie ich stanu skupienia z gazowego na ciekły. Na czym to polega? W zwykłym kotle energia cieplna zawarta w rozgrzanych spalinach jest bezpowrotnie tracona, bo trafiają one do komina. W kotle kondensacyjnym para wodna zawarta w spalinach skrapla się na ścianach wymiennika ciepła. Energia, która powstaje w tym procesie, wspomaga pracę kotła i zwiększa jego efektywność.
Zjawisko kondensacji jest jednak możliwe tylko poniżej granicznej temperatury – tak zwanego punktu rosy. Dla spalin z gazu ziemnego wynosi ona 57°C. Żeby zachować najlepszą wydajność pracy, temperatura na piecu kondensacyjnym nie powinna więc wyraźnie przekraczać tej wartości. Wprawdzie nieco cieplejsze spaliny można schłodzić poniżej punktu rosy z użyciem wody powracającej do kotła z instalacji c.o., ale przy bardzo wysokiej temperaturze zasilania, temperatura powrotu też będzie zbyt wysoka, by było to możliwe.
Krzywa grzewcza, czyli jak temperatura na piecu kondensacyjnym zależy od pogody
Żeby wystarczająco ogrzać dom, temperatura zasilania instalacji grzewczej musi być tym wyższa, im niższa jest temperatura na zewnątrz budynku. Graficzna zależność pomiędzy tymi wielkościami nazywana jest krzywą grzewczą lub krzywą pogodową. Dobrej jakości kotły gazowe kondensacyjne, takie jak modele Immergas mają już wbudowaną automatykę pogodową, która umożliwia ustawienie krzywej grzewczej, na podstawie odczytanej temperatury zewnętrznej dzięki podłączanej sondy temperatury zewnętrznej.
Wykwalifikowany instalator powinien odpowiednio dobrać poziom i nachylenie krzywej przy pierwszym uruchomieniu kotła. Należy jednak pamiętać, że nie ma jednego optymalnego ustawienia krzywej grzewczej, gdyż jej nastawa zależy od typu instalacji i jej bezwładności czy poziomie izolacyjności termicznej budynku. Dzięki takiej regulacji pogodowej temperatura wody na potrzeby c.o. będzie automatycznie dopasowana się do warunków na zewnątrz. Na przykład przy krzywej pogodowej na poziomie 4, przy -15°C na zewnątrz temperatura na piecu kondensacyjnym wyniesie 70°C, przy -5°C będzie to 60°C, dla 3°C – 50°C, a przy 10°C – 40°C.
Jaką temperaturę ustawić na piecu gazowym kondensacyjnym przy podłogówce?
Ogrzewanie podłogowe jest niskotemperaturowym systemem grzewczym. Najlepsza temperatura dla pieca kondensacyjnego, który je zasila, mieści się w zakresie od 30°C do 40°C. W zimne dni może być nieco wyższa, jednak nie powinna przekraczać 45 50°C.
Wyższe temperatury zasilania mogą z czasem uszkodzić instalację grzewczą i podłogę. Nie będą również komfortowe dla domowników. Jak już wspominaliśmy, wysoka temperatura utrudnia lub uniemożliwia także kondensację spalin, co dodatkowo podnosi koszty ogrzewania. Dobrze też wiedzieć, że komfort cieplny przy ogrzewaniu podłogowym będzie porównywalny, co przy grzejnikach przy temperaturze powietrza niższej nawet o 2°C (może więc wystarczyć np. 20°C zamiast 22°C).
Jaką temperaturę ustawić na piecu gazowym kondensacyjnym przy grzejnikach?
Na ustawienia kotła kondensacyjnego wpływa rodzaj grzejników wykorzystywanych w instalacji c.o. Grzejniki niskotemperaturowe, jak sama nazwa wskazuje, również nie wymagają wysokich temperatur. Optymalny zakres będzie jednak nieco wyższy niż przy podłogówce i wynosi 40-55°C.
Jaka temperatura na piecu gazowym kondensacyjnym będzie z kolei konieczna przy pozostałych grzejnikach? Kotły kondensacyjne mogą zapewnić zasilanie nawet na poziomie 70-80°C. Przy tak wysokich wartościach kondensacja nie będzie jednak możliwa. Dobrze więc, jeśli przez większość sezonu grzewczego temperatura na kotle nie przekracza 65°C, a najlepiej 60°C.