Krzywa grzewcza pompy ciepła to kluczowy parametr, który pozwala na optymalizację pracy urządzenia. W artykule przedstawiamy, jak ustawić krzywą grzewczą, aby osiągnąć optymalne parametry. Jakie czynniki mają wpływ na krzywą grzewczą? Przeczytaj, na czym polega ekonomiczne ustawienie pompy ciepła. Dodatkowo dowiesz się, jakie są minimalne i maksymalne temperatury dla urządzenia grzewczego.
Czym jest krzywa grzewcza w pompie ciepła
Krzywa grzewcza określa, jak zmienia się temperatura czynnika grzewczego w zależności od temperatury na zewnątrz. Informuje o pracy systemu grzewczego i pozwala utrzymać stabilną temperaturę w domu. Krzywa grzewcza umożliwia dostosowanie pracy pompy ciepła do warunków pogodowych i zapewnia komfort cieplny w pomieszczeniach.
Krzywa grzewcza, znana również jako krzywa ogrzewania, krzywa grzewcza obiektu lub krzywa grzania, odnosi się do graficznego przedstawienia zależności między temperaturą zewnętrzną (źródłem ciepła), a temperaturą zasilania instalacji wewnątrz obiektu(temperaturą wody grzewczej).
Krzywa grzewcza jest używana w kontekście systemów grzewczych, takich jak centralne ogrzewanie, aby określić, jak duże zapotrzebowanie mocy budynku jest konieczne do osiągnięcia określonej temperatury wewnątrz budynku w odniesieniu od warunków atmosferycznych. Jest to szczególnie istotne dla oszczędnej pracy pomp ciepła, które muszą dostosowywać działanie systemu grzewczego w zależności od aktualnej temperatury zewnętrznej.
Przykładowo, z krzywej grzewczej można odczytać, że w zimne dni o niskiej temperaturze otoczenia pompa ciepła będzie potrzebowała więcej mocy, a co za tym idzie wyższej temperatury wody w instalacji centralnego ogrzewania, aby osiągnąć i utrzymać wymaganą temperaturę wewnątrz budynku. Natomiast w cieplejsze dni o wyższej temperaturze zewnętrznej system grzewczy może wymagać mniejszej mocy lub być w ogóle wyłączony. Krzywa grzewcza jest narzędziem pomocnym przy optymalizacji oszczędnej pracy pompy ciepła, umożliwiając precyzyjne dostosowanie jej działania do warunków zewnętrznych i potrzeb użytkowników.
Krzywa grzewcza – jak działa w praktyce
Pompy ciepła dysponują 4 punktową krzywą grzewczą. Do punktów których parametry możemy zmieniać należą: minimalna wartość temperatury zewnętrznej, maksymalna wartość temperatury zewnętrznej, minimalna wartość temperatury zasilania, maksymalna wartość temperatury zasilania. Na ich podstawie automatyka pompy ciepła stworzy wykres krzywej grzewczej. Aby przesunąć krzywą musimy zmienić powyższe parametry.
Jak to działa w praktyce? Zaczynamy od ustawienia parametrów krzywej grzewczej. Przykładowo dla minimalnej temperatury zewnętrznej ustawiamy -10°C i przyporządkowujemy do niej wartość maksymalną temperatury wody zasilającej (wody grzewczej w grzejnikach i/lub ogrzewaniu podłogowym) 55°C oraz dla maksymalnej temperatury zewnętrznej 20°C ustawiamy minimalną temperaturę zasilania 20°C . Tak stworzyliśmy krzywą grzewczą o odpowiednim nachyleniu. Na podstawie powyższych danych automatyka sama przelicza jakie ustawienia powinna osiągnąć pompa w zależności od temperatury zewnętrznej, aby zapewnić nam komfort cieplny. Na przykład, kiedy odczyta na czujniku zewnętrznym temperaturę 3°C przygotuje wodę zasilającą o temperaturze 40°C . Zmieniając wymienione parametry zmieniamy nachylenie krzywej grzewczej w górę lub w dół w zależności od zmian. Idealnie sporządzona grzywa grzewcza dostosowuje się wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej (lub wzrostem) do naszej instalacji grzewczej spełniając zapotrzebowanie na ciepło budynku. Zbyt stroma krzywa sprawi, że pompa będzie działać z większą mocą niż to konieczne. Natomiast krzywa grzewcza jest zbyt obniżona, zmusza pompę do intensywniejszej pracy.
Przeczytaj również: Jak odprowadzić skropliny z pompy ciepła?
Optymalne ustawienia pompy ciepła czyli jak właściwie ustawić krzywą grzewczą
W pompie ciepła można ustawić odpowiednią krzywą grzewczą, korzystając z czterech parametrów ustawionych jak powyżej. Warto pamiętać, że pompy ciepła dysponują czteropunktową krzywą grzewczą, gdzie minimalna temperatura czynnika to 20 °C a maksymalna – 65°C. Zakres temperatur zewnętrznych, w których można dokonywać ustawień, wynosi od -15 do +25°C. Jak widzimy nie ma to znaczenia czy ogrzewamy budynek przez grzejniki czy przez ogrzewanie podłogowe. Pompa dostosuje czynnik w taki sposób aby wartości temperatury zasilania instalacji grzewczej były dostosowane do rodzaju odbioru ciepła.
Ważne jest również właściwe umiejscowienie czujnika temperatury zewnętrznej, który wpływa na odczyty krzywej grzewczej. Unikajmy miejsc nadmiernie nasłonecznionych, ale i wietrznych. Niewłaściwe umiejscowienie może powodować zawyżanie lub zaniżanie odczytu temperatury zewnętrznej.
Oszczędności dzięki odpowiedniemu ustawieniu krzywej grzewczej
Przyrost temperatury w pomieszczeniu o 1°C zwiększa koszty ogrzewania o ok. 6-8%. Wzrost temperatury zasilania o 1°C powoduje spadek COP o 2-2,5%. Dlatego odpowiednie ustawienie krzywej grzewczej jest kluczowe dla osiągnięcia oszczędności energetycznych.
Aby osiągnąć optymalne ustawienia krzywej grzewczej, warto skorzystać z następujących wskazówek:
- Sprawdź aktualne ustawienia krzywej grzewczej na pompie ciepła i porównaj je z wartościami sugerowanymi przez producenta;
- Biorąc pod uwagę swoje preferencje dotyczące komfortu cieplnego, dostosuj wartości krzywej grzewczej w oparciu o temperatury zewnętrzne;
- Obserwuj zmiany temperatur w pomieszczeniach oraz zużycie energii, aby ocenić, czy nowe ustawienia są efektywne;
- W razie potrzeby dostosuj ustawienia krzywej grzewczej, aby uzyskać idealną równowagę między komfortem cieplnym a oszczędnościami energetycznymi.
Dowiedz się też, ile prądu zużywa pompa ciepła.
Wpływ krzywej grzewczej na komfort cieplny, ogrzewanie i długą pracę pompy
Poprawnie dostosowana krzywa grzewcza umożliwia pompie ciepła pracę w optymalnym zakresie. Oznacza to, że będzie działać z większą efektywnością energetyczną, zużywając mniej energii do osiągnięcia żądanej temperatury wewnątrz budynku. To prowadzi do niższych rachunków za ogrzewanie. Ustawienie krzywej grzewczej ma bezpośredni wpływ na działanie pompy. Poprzez optymalne ustawienie krzywej grzewczej można zminimalizować częstotliwość włączania i wyłączania pompy ciepła. Redukuje to ilość cykli pracy, co korzystnie wpływa na trwałość urządzenia oraz ogranicza zużycie energii podczas częstych uruchomień. Ogranicza również ryzyko wystąpienia taktowania pompy ciepła. Należy jednak pamiętać, że nie zastąpi to odpowiedniego doboru mocy pompy do strat ciepła budynku. Kalibracja takiej krzywej grzewczej dokonywana jest podczas pierwszego uruchomienia przez serwisanta Immergas z poziomu automatyki pompy ciepła. Natomiast zaleca się, aby użytkownik sam dostosował ją idealnie do swoich potrzeb, aby osiągnąć powyższe korzyści. Gwarantuje to poprawne ustawienie urządzenia, uwzględniające preferencje użytkowników budynku. Przeczytaj też, ile lat będzie pracować pompa ciepła.
Jak ustawić krzywą grzewczą pompy ciepła – podsumowanie
Jak mogliśmy przeczytać sterowanie krzywą grzewczą daje wymierne korzyści. Jest to istotny parametr, który pozwala na optymalizację pracy urządzenia. Dobrze dobrana krzywa do warunków pogodowych oraz własnych preferencji, można osiągnąć zarówno komfort cieplny, jak i oszczędności energetyczne. Właściwe umiejscowienie czujnika temperatury zewnętrznej, termostatu pokojowego oraz regularne monitorowanie. Efektywności pracy pompy ciepła są kluczowe dla uzyskania najlepszych rezultatów.