Inwerterowa pompa ciepła — czym jest?

Udostępnij wpis —

Technologia inwerterowa nie jest domeną wyłącznie pomp ciepła. Wiele nowoczesnych, energooszczędnych urządzeń jest w nią wyposażonych, poczynając od lodówek i klimatyzatorów, na samochodach elektrycznych kończąc. Czym więc jest inwerter? Jak wpływa na pracę pompy ciepła? Czy dzięki niemu urządzenie pracuje efektywniej? Czytaj dalej, a poznasz odpowiedzi.

  1. Inwerter czy falownik?
  2. Inwerter w pompie ciepła
  3. Zalety inwerterowej pompy ciepła
  4. Inwerterowe pompy ciepła. Co jeszcze warto wiedzieć?

Inwerter czy falownik?

Inwerter i falownik to to samo urządzenie. Falownik w języku angielskim to bowiem „inverter”, a litera „w” w środku to po prostu efekt spolszczenia tego wyrazu. Obie nazwy oznaczają urządzenie, które przekształca prąd stały na trójfazowy prąd przemienny o regulowanej częstotliwości i amplitudzie. Mówiąc prościej: inwerter pozwala sterować prędkością i mocą działania silnika elektrycznego w urządzeniach takich jak pompa ciepła, klimatyzator czy rekuperator. Albo lodówka (a konkretnie jej sprężarka), która dostosowuje swoją pracę do ilości przechowywanych produktów i temperatury otoczenia.

Inwerter w pompie ciepła

Tak, jak w lodówce sprężarka inwerterowa decyduje o płynnej regulacji mocy chłodzenia, tak w pompie ciepła inwerter odpowiada za dostosowanie mocy grzania do aktualnych potrzeb budynku. Niezbędne do tego są także inne, zintegrowane elementy np. czujniki, które monitorują temperaturę powietrza w pomieszczeniach oraz na zewnątrz budynku. Na podstawie odczytów z nich i porównania wyników z zaprogramowanymi preferencjami użytkownika, system analizuje ile energii cieplnej potrzebuje, aby osiągnąć lub utrzymać pożądaną temperaturę.

Załóżmy, że chcemy, aby w domu od rana temperatura wynosiła 20°C. Tymczasem na zewnątrz jest dzisiaj wyjątkowo zimno. Dzięki technologii inwerterowej sprężarka nie będzie działać od razu na pełnych obrotach, lecz stopniowo zwiększać swoją moc w zależności od różnicy między aktualną a pożądaną temperaturą. Kiedy temperatura zbliży się do 20°C, system zacznie redukować moc, aby uniknąć przegrzania pomieszczenia.

W ciągu dnia, gdy dom będzie już ogrzany, sprężarka zwolni, działając na minimalnym poziomie potrzebnym do utrzymania zaprogramowanej temperatury. Większość nowoczesnych modeli pomp ciepła Immergas jest wyposażona w technologię inwerterową, umożliwiającą płynną regulację działania w zakresie od około 30% do 100% mocy nominalnej. To bezpośrednio przekłada się na niższe zużycie prądu przez pompę ciepła.

Zalety inwerterowej pompy ciepła

W przeciwieństwie do klasycznych pomp ciepła, w których sprężarki działają w dwóch trybach (wyłączona/włączona), urządzenia Immergas pozwalają na modulację mocy. Warto przy okazji zaznaczyć, że określenie „inwerterowa pompa ciepła” to uproszczenie: nie oznacza ono oddzielnego rodzaju systemu, odrębnego od pomp typu split czy monoblok, lecz technologię, która może zostać zastosowana w różnych modelach w celu usprawnienia ich działania.

Na liście zalet inwerterowej pompy ciepła należy zapisać:

  • stabilne utrzymanie temperatury w budynku,
  • możliwość lepszego dostosowania pracy urządzenia do warunków pogodowych,
  • brak gwałtownych wahań temperatury (unikanie niedogrzania lub przegrzania budynku, a co się z tym wiąże — wyższy komfort),
  • większą efektywność energetyczną,
  • niższe koszty eksploatacji,
  • dłuższą żywotność, niż klasycznych modeli ON/OFF (dzięki temu, że pompa tak często nie włącza i wyłącza się, mechaniczne elementy nie zużywają się szybko),
  • cichszą pracę,
  • przyjazność dla środowiska za sprawą ograniczenia zużycia energii,
  • współpracę z systemami fotowoltaicznymi,
  • możliwość chłodzenia w oparciu o pracę pogodową.

Inwerterowe pompy ciepła. Co jeszcze warto wiedzieć?

Inwerterowe pompy ciepła są nieco droższe, niż modele które nie są wyposażone w tę technologię. Wyższy koszt początkowy może jednak szybko zostać zrekompensowany dzięki niższym rachunkom za energię.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pompa ciepła jest źle dobrana do zapotrzebowania budynku na ciepło i sprężarka inwerterowa będzie musiała cały czas pracować na 100% mocy nominalnej. Wówczas jej efektywność spada. Dlatego tak ważne jest, aby przed wyborem konkretnego urządzenia przeprowadzić szczegółowe obliczenia dotyczące zapotrzebowania cieplnego budynku. Najlepiej bowiem, aby sprężarka pracowała na ok. 40-70% obciążenia.

Inwerterowe pompy ciepła zazwyczaj wymagają mniejszego zładu wody niż modele o stałej mocy, jednak minimalna objętość musi zostać zachowana. Najczęściej wynosi ona przynajmniej 10 litrów na każdy kilowat mocy grzewczej pompy. W innym wypadku konieczne może być zastosowanie dodatkowego zbiornika buforowego.

Warto również przeczytać