Z roku na rok ceny energii elektrycznej i ogrzewania stale rosną. Taki stan rzeczy skłania wiele osób do szukania oszczędniejszych rozwiązań. Jednym z nich są domy zeroenergetyczne, które stanowią przyszłość budownictwa. Są nie tylko tańsze w eksploatacji, ale też przyjazne środowisku. Warto zatem wiedzieć, czym dokładnie jest dom zeroenergetyczny i skąd czerpie energię.
Czym jest dom zeroenergetyczny?
Dom zeroenergetyczny to taki, którego bilans energetyczny wynosi 0 lub więcej – czyli produkuje, tyle samo (lub więcej) energii, ile zużywa. Takie rozwiązanie oznacza dla właściciela duże oszczędności i nieobciążanie środowiska naturalnego – nie ma bowiem w tym przypadku mowy o emisji dwutlenku węgla do atmosfery. O tym, jaki wpływ na organizm człowieka – i szerzej, na planetę – ma zanieczyszczenie powietrza, przeczytasz w artykule Dlaczego potrzebne jest nam czyste powietrze.
Projekt zeroenergetycznego domu
Co ciekawe, przy projektowaniu domów zeroenergetycznych nie stosuje się jednego uniwersalnego projektu. Wynika to między z innymi z faktu, że każdy budynek znajduje się w innym miejscu: a dana lokalizacja charakteryzuje się określonymi warunkami. Mowa tu choćby o różnym stopniu nasłonecznienia, sile wiejącego wiatru czy różnicach w temperaturze gleby. Wznosząc budynek tego typu, należy wziąć pod uwagę ukształtowanie terenu, drzewostan, a także wody podziemne i powierzchniowe. Aby dom można było nazwać zeroenergetycznym i ekologicznym, dwa ostatnie czynniki nie mogą być w żaden sposób naruszone: ani w trakcie budowy, ani później, już w czasie eksploatacji nieruchomości.
Budowa domu zeroenergetycznego
O tym, jakie warunki muszą zostać spełnione przy budowie domu zeroenergetycznego, już zasygnalizowaliśmy. Nie są to jednak jedyne kryteria, o których należy pamiętać. Istotne jest również to, by przy projektowaniu budynku wziąć pod uwagę jego usytuowanie względem stron świata. Kształt samej bryły budynku uzależniony musi być od wyposażenia dachu w kolektory słoneczne bądź w system dachówek solarnych.
Oczywiście niezwykle ważny jest dobór materiałów budowlanych. Muszą one zapewniać minimalne straty ciepła oraz maksymalną szczelność. Nie można też zapomnieć o tym, że wszystkie elementy instalacji wentylacyjnej, grzewczej i chłodzącej muszą być energooszczędne. Bardzo dobrze pod tym względem sprawdzają się pompy ciepła. O ich zaletach przeczytasz na stronie https://www.immergas.pl/klient-indywidualny/hybrydowe-pompy-ciepla/
Jak budynek zeroenergetyczny pozyskuje energię?
Domy zeroenergetyczne wykorzystują alternatywne, naturalne źródła energii. Chodzi o promienie słoneczne, siłę wiatru, a także o różnice temperatur w glebie. Energia elektryczna pozyskuje się dzięki panelom fotowoltaicznym lub za sprawą turbiny wiatrowej wyposażonej w generator prądu. Z kolei instalacja grzewcza służąca do ogrzewania wody użytkowej i całego domu zasilana może być przez wspomnianą już pompę ciepła. Jeśli chodzi o sam system ogrzewania, to ciekawym rozwiązaniem grzewczym jest ogrzewanie hybrydowe – więcej o zaletach ogrzewania hybrydowego dowiesz się z artykułu https://www.immergas.pl/blog/jakie-sa-zalety-ogrzewania-hybrydowego/b2c/
W przypadku budynków zeroenergetycznych ważne jest nie tylko zaspokojenie bieżącego zapotrzebowania na energię, ale również sposób jej gromadzenia. Energia elektryczna magazynowana jest w magazynach energii, a następnie posłużyć może choćby do ładowania samochodu elektrycznego. Biorąc pod uwagę, że mowa tu o rozwiązaniach ekologicznych, to auto elektryczne stanowi przykład wykorzystania nadmiaru wytworzonego prądu (tak zwane zwiększenie autokonsumpcji). Energię cieplną możemy natomiast magazynować w zasobnikach i buforach.
Zeroenergetyczny dom – jakie są jego zalety?
Gdy mowa o zaletach budynków zeroenergetycznych, w pierwszej kolejności zaznaczamy, że rozwiązanie zapewnia niezależność od dostarczanych z zewnątrz źródeł energii. Biorąc pod uwagę wciąż rosnące ceny prądu i ogrzewania, ma to największe znaczenie dla domowego budżetu. Inne korzyści z domów zeroenergetycznych to:
- kontrola zużycia energii (rosnące zapotrzebowanie bez zmiany nawyków to np. sygnał usterki urządzenia elektrycznego w domu czy nawet awarii instalacji elektrycznej),
- troska o środowisko – wspomniane emisje, ale też redukcja hałasu.
Ważne! Oszczędności, jakie niezużywający energii zewnętrznej dom może wygenerować, uwzględniane są już na etapie jego projektowania.
Dom zeroenergetyczny – cena
Ile kosztuje budowa domu zeroenergetycznego? Koszt uzależniony jest od wielu czynników. Wszystko zależy od jego lokalizacji, wielkości, wykorzystanych materiałów budowlanych, zamontowanych instalacji itd. Wysoki koszt budowy wynika choćby z tego, że zastosowane muszą być tu materiały i urządzenia najwyższej jakości. Nie jest to tania inwestycja, ale z definicji inwestycja jest nakładem, który ponosi się w celu zwiększenia kapitału w przyszłości. Ze względu na swoją samowystarczalność energetyczną koszt budowy domu wraz z upływającym czasem będzie się zwracał.