Prawidłowe dobranie pompy ciepła do potrzeb domu oraz jego mieszkańców decyduje o skuteczności jej pracy. Źle dopasowana może nie zapewnić odpowiedniego poziomu grzania, generować zbyt wysokie opłaty za energię elektryczną w związku ze wzmożoną pracą, a także zbyt szybko ulec wyeksploatowaniu. A zatem jak dobrać pompę ciepła, by działała najefektywniej? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym poradniku.
Rodzaje pomp ciepła – na którą się zdecydować?
Podstawowym kryterium wyboru pompy ciepła jest jej rodzaj. Każdy z typów tego urządzenia pozyskuje energię cieplną z innego źródła, co wpływa na miejsce i poziom skomplikowania ich montażu. Decydują również o tym, ile miejsca zajmuje pompa ciepła. Warto zatem poznać bliżej podstawowe rodzaje pomp ciepła, by idealnie dobrać je do swoich potrzeb oraz możliwości montażowych:
- Gruntowa pompa ciepła – pobiera ciepło z gruntu lub wody gruntowej, za co odpowiedzialny jest wymiennik gruntowy, który trzeba umieścić pod ziemią, w odwiertach w gruncie lub w skale macierzystej. Najczęściej gruntowa pompa ciepła jest wybierana do dopiero budowanych nieruchomości.
- Wodna pompa ciepła – pobiera energię cieplną z wody zbierającej się w specjalnych studniach pomp ciepła. Wymagają one montażu na zewnątrz budynku oraz poprowadzenia instalacji do wnętrza nieruchomości, co czyni je kolejnymi pompami polecanymi do nieruchomości w budowie.
- Powietrzna pompa ciepła – pobiera energię z powietrza atmosferycznego wprowadzanego do pompy przy pomocy wentylatora. Ten rodzaj pompy ciepła nie wymaga przeprowadzania podziemnej instalacji ani innych skomplikowanych prac. Jest montowana w pobliżu budynku, zatem nie sprawia kłopotów jej instalacja w już użytkowanej nieruchomości. Co istotne, pompa powietrzna występuje w dwóch wersjach. Pierwszą jest monoblok, który składa się z jednego modułu montowanego na zewnętrz budynku. Drugą – split, czyli pompa dwumodułowa, w przypadku której jedna jednostka jest montowana na zewnątrz, a druga w środku nieruchomości.
- Hybrydowa pompa ciepła – rozwiązanie, które łączy w sobie dwa urządzenia: powietrzną pompę ciepła typu split oraz kondensacyjny kocioł gazowy. Hybrydowa pompa ciepła pozwala nam decydować, który system grzewczy powinien pracować w danym momencie, by działać możliwie najefektywniej i jak najbardziej opłacalnie. Przykładem tego innowacyjnego rozwiązania jest pompa ciepła typu split Immergas Magis COMBO V2.
Jak dobrać pompę ciepła do budynku – na co zwracać uwagę?
Rodzaj pompy ciepła to niejedyna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze tego ekologicznego systemu grzewczego. Najważniejszą kwestią decydującą o tym, jaka pompa będzie najlepsza do domu 130 m2 czy 300 m2, jest moc pompy ciepła. Do określenia najbardziej optymalnej mocy konieczne jest ustalenie między innymi rzeczywistego zapotrzebowania budynku na ciepło.
Wspomniane zapotrzebowanie to parametr, który określa się na podstawie szeregu informacji o budynku oraz instalacji grzewczej, takich jak typ nieruchomości, zapotrzebowanie na moc grzewczą, powierzchnia ogrzewana, wysokość pomieszczeń, grubość ścian zewnętrznych i rodzaj materiałów, z których zostały wykonane, dane dotyczące okien, drzwi, podłogi, balkonów czy dachu – i wiele, wiele innych. Wyliczenie rzeczywistego zapotrzebowania budynku na ciepło nie jest łatwym zadaniem; warto powierzyć je naszym specjalistom.
Równie istotne w ocenie optymalnej mocy pompy ciepła jest określenie mocy dodatkowego (szczytowego) źródła ciepła, takiego jak np. grzałki czy kocioł gazowy (wówczas, gdy pompa ma współpracować z dodatkowym źródłem ciepła). Konieczne jest ustalenie tzw. punktu biwalentnego, czyli umownej temperatury zewnętrznej, w której przypadku szczytowe źródło ciepła wspomaga pracę pompy lub całkowicie ją zastępuje. I w tym przypadku obliczeniami powinien zająć się specjalista. Wszystko to sprawia, że w ustaleniu, jaka moc pompy ciepła będzie najlepsza do domu 150 m2 czy 200 m2, najlepiej jest radzić się pomocy fachowca. Z przyjemnością pomożemy!
Przeczytaj też: 6 zalet ogrzewania pompą ciepła
Poza mocą pompy ciepła, przy jej wyborze należy również zwrócić uwagę na:
- Moc elektryczną – określoną we wskaźniku PE. Im jest niższy, tym tańsza w eksploatacji okaże się pompa ciepła, ponieważ będzie pobierać mniej energii elektrycznej.
- Moc chłodniczą – niektóre modele pomp ciepła umożliwiają nie tylko ogrzewanie, ale również chłodzenie budynku. Wskaźnik mocy chłodniczej oznaczony jako Pch informuje, z jaką maksymalną mocą sprężarka będzie pobierać ciepło z dolnego źródła, a tym samym – jak efektywnie chłodzić.
- Współczynnik COP – wskaźnik COP informuje o poziomie wydajności pompy ciepła. Określa efektywność jej pracy w określonych warunkach, a dokładniej – stosunek ilości ciepła generowanego przez pompę do ilości energii elektrycznej, którą pobiera urządzenie w trakcie pracy. Im wyższy jest współczynnik COP, tym bardziej energooszczędna oraz ekologiczna okazuje się dana pompa ciepła.